Hry pro děti na zahradě





Jaro přišlo, příroda se probudila a všem zahradníkům skončily lenošivé časy. Stromy i záhony volají po naší péči a my jim ji po zimě rádi dopřejeme. A i když děti zpočátku s chutí pomáhají, po pár minutách je monotónní pletí a rytí přestane bavit – zatímco my toho chceme stihnout víc v omezeném čase – a tak hledáme stále nové a nové zajímavé hry, kterými bychom u dětí získali nějakou chvíli navíc.
Jednou z možností jsou různé domky a prolézačky, houpačky a trampolíny, ale u těch je přeci jen vhodná asistence dospělého, zejména u mladších dětí. My jsme se zaměřili na činnosti, u kterých děti vydrží a rodiče přitom nemusí mít oči na stopkách a trnout při každém hlasitějším výkřiku. Nebojte se zvát jim kamarády! Pokud máte v sousedství přibližně stejně staré děti, vemte je k vám na zahradu. Možná vás to bude stát pár jablek nebo mrkví ke svačině, ale děti se ve větší skupině lépe zabaví a nevyžadují vaší účast ve hře.
Pískoviště
Hlavně menší děti ocení na zahradě pískoviště, kde si s chutí pohrají. Pokud přemýšlíte nad jeho zřízením, můžete si vybrat mezi dvěmi možnostmi. Tou tradiční je trvale umístěná dřevěná ohrádka se sedátky a hromadou písku, kterou na zimu zakryjete plachou, moderní pak plastové přenosné pískoviště různých tvarů s poklopem. Výhodou dřevěného pískoviště je, kromě stability a větší možnosti přizpůsobit jeho velikost vašim požadavkům, i propustný podklad, takže písek během roku přirozeně pracuje podle vlivu počasí – namáčí se a vysychá. Nevýhodou je občasné prorůstání trávy a plevele, které je nutné vytrhat. U přenosných pískovišť plastové dno žádně zaplevelení neumožňuje, ale písek v něm neprosychá, pokud ho nestihnete zakrýt při dešti, nebo pokud namáčíte dítěti písek kvůli lepšímu bábovkování, voda se stále drží u dna a spolu s nečistotami, které se do písku dostanou, vytváří nepříjemné bahno.
Dětská kuchyňka
Děti se na zahradě také až nečekaně dobře zabaví s jednoduchou dětskou kuchyňkou a několika hrnky nebo talířky. Stačí dřevěná bedýnka jako sporák a na ní dva kruhy – plotýnky. Když je z jedné strany natřete černě (studené) a z druhé červeně (pozor, žhavé) a přidáte starou vařečku, kuchaři se mohou předvést. Na jaře uvaří sedmikráskový čaj a pampeliškovou polévku s natrhanou trávou, s příchodem léta už použijí plody vaší zahradnické dovednosti.
Kuličky
Kuličky patří k základním jednoduchým hrám, ale ne na každé zahradě se najde vhodný prostor. Kdo má všude trávu, může kuličky nahradit házením – na koš, na tyčky, do bedny, nebo třeba látkovým petanguem.
Dětský petangue
Koule dětského látkového petangue jsou plněné granulátem a rozhodně se s nimi nikdo ani omylem nezraní. Pravidla jsou stejná jako u klasického kovového, i když vzhledem k lehkosti koulí nemůžete odpalovat koule soupeřů. Takže můžeme dětský petangue hrát jako čáru: každé dítě si vybere svou barvu a hází co nejblíž k cílové kuličce – košonku. Výherce můžete vyhlásit po každém kole, nebo až po nasbírání určeného počtu bodů.
Házení na tyčky nebo do bedny
Zátímco k házení na tyčky potřebujete kolíky, pevně stojící kolmo k zemi, a házecí kroužky, házení do bedny (kyblíku, košíku) je proveditelné pomocí běžných zahradních pomůcek. Na podzim tak můžete vyřešit i sběr padaných jablek – nejpřesnější sběrač dostane za odměnu to nejkrásnější jablko (nebo něco lákavějšího).
Kroket
Pokud máte děti větší, potěší je složitější hry. Výhodou kroketu je, že se dá hrát v jakémkoliv terénu. Trasu si můžete připravit různě obtížnou podle věku dětí a využít reliéf zahrady – z kopce, do zatáček, přes příkop a podobně. Začnete zapíchnutím startovacího kolíku do země, pokračujete umisťováním branek tak, aby bylo zřejmé jejich pořadí, a na konec trasy zapíchnete takzvaný obracecí kolík. Každý hráč dostane vlastní palici a kouli v odpovídající barvě a začne hrát v pořadí, v jakém jsou barvy namalované na startovacím kolíku. Úkolem je dostrkat kouli palicí skrz všechny branky k obracecímu kolíku, a až se ho koule dotkne, vrátit se brankami zpět, až ke kolíku startovacímu. Hráči se střídají po jednom úderu, vyjímku tvoří projetí branky – hráč hraje ještě jednou. Bodování a počítání dotyků s koulemi protihráčů můžeme pro zjednodušení hry u dětí vynechat.
Skákání gumy
Každá holka mívala v kapse kus prádlové gumy a kdykoliv byla možnost a sešly se tři (nebo dvě u stromu), skákaly sestavy celé hodiny. Není složité tuto zábavu přiblížit dětem, stačí svázat (nebo frajersky sešít) pět metrů gumy a vzpomenout si na některou ze sestav.
Kromě gumy potřebujete jen malou rovinku a dvě a více dětí. A až budete z toho jarního zahradničení celí rozlámaní, můžete se s nimi protáhnout a zkusit, jestli stále ještě přeskočíte gumu "pod zadek".
Různě obtížných sestav existuje velké množství, my si vzpomněli zatím na osm. Jejich popis a více informací najdete v samostatném článku, který jsme skákání přes gumu věnovali.
Slack Line
Moderní provazochodectví, které procvičí balanc dětí i dospělých. Kromě Slack Line příslušenství – balancovací popruh, kotvící ráčna a jistící lano – potřebujete jen dva vzrostlé stromy a zábava může začít. Výhodou je, že popruh můžete napnout tak nízko nad zemí, jen aby nejtěžší provazochodec neprošlápl střed popruhu až na zem – takže v případě dětí to může být třeba 20 centimetrů a nemusíte mít o ně strach, když spadnou.
STOP, zem!
Tuto hru si vymyslely naše děti a jejich kamarádi. Je to mix Škatulata hýbejte se a Slepé báby. Hraje se s čímkoli, co je na zahradě dostupné a dá se na tom stát. Nízká větev, schod zahradního domku, kámen, pařez, pytel od sazečky nebo třeba bunda. Pravidla jsou jednoduchá. Hráči obsadí vyvýšená místa na předem domluveném prostoru, až na lovce, který s šátkem přes oči stojí uprostřed. Jakmile hra začne, hráči se musí co nejtišeji stěhovat z místa na místo, zatímco lovec se snaží po paměti dojít k některému stojánku a hráče chytit. A kdykoliv má pocit, že zaslechl něčí kroky, může zavolat STOP, zem!
A pokud je někdo v tu chvíli na zemi a ne na vyvýšeném místě, nastoupí na lovcovo místo.